piątek, 7 czerwca 2013

Tradycyjny kominek otwarty

 KOMINKI -  rzecz bardzo staromodna a jakże  nowoczesna, znana od czasów rzymskich- obecnie przeżywają prawdziwy renesans i nigdy chyba nie staną się nie modne.
Od czasów prehistorycznych  płomień oznacza bezpieczeństwo, ciepło, światło.
Płomień  łączy  i przyciąga.
Dawniej , o kominek   wszyscy w domostwie  dbali jak o członka rodziny, upiększali go stawiając na drewnianą belkę  różne ozdoby: zegary, figurki, świeczniki . Nad belką kominka  często wisiało lustro lub obraz. Strojono go i zapewniano mu towarzystwo. Palono w nim  dobrze wysuszonym drewnem, niezbyt smolistym, wrzucano w ogień garść pachnących  ziół.  Dla uzyskania  silnego słodkiego zapachu, słynni z bogactwa warszawscy bankierzy palili w kominkach egzotycznym  drewnem cynamonowym.
"Przez pamięć do tradycji miejmy dziś trochę serca dla kominka : niech nie dławi się , łykając  wyłącznie odpadki i śmieci"..pamięć do tradycji i owszem , ale przede wszystkim  nasza świadomość o zanieczyszczaniu środowiska. Palenie  w kominku  suchym  drewnem   to czysta przyjemność w każdej mierze. Dla nas jako użytkowników  wrażenia wizualne - piękno "tańczącego ognia", przyjemne ciepło, miły trzask palącego drewna, przyjemny zapach. Dla środowiska  "czyste płuca"
 Zawsze  motywem wiodącym, oznaczającym początek był   ogień, światło i energia. Patrząc w  żywy ogień człowiek ma spokojne myśli, głowę pełną twórczych pomysłów. Kominek  jakby  kolekcjonuje uczucia  , potęguje  natchnienie .Ogień może być inspiracją do wielu ludzi , dla różnych działań.

Tak jak wspomniałam tradycyjne paleniska przeżywają odrodzenie.
 Przedstawiam  kolejne  nasze  kominkowe dziecko- TRADYCYJNE OTWARTE PALENISKO , tym razem z wymiarowej cegły, co prawda jeszcze w powijakach bez szat  zewnętrznych , samo zdrowo  bijące "serce"- właśnie to serce jest najważniejsze.

kominek otwarty -Elblag kominki Abramowicz ,moda kominkowa, najlepsze kominki, salon kominkowy, styl kominkowy,kominek z smakiem
Ważne jest zachowanie właściwych proporcji pomiędzy poszczególnymi wymiarami - /otwór komina, głębokość peniska,  ustawienie tylnej ściany paleniska, przełamania, wielkość pomieszczenia, gabaryty lica kominka/. Od tego zależy czy w kominku będzie dobrze się paliło: czy ciepło z paleniska będzie maksymalnie ogrzewało wnętrze, czy uciekało kominem.Czy dym  swobodnie będzie wpadał do komina, czy będzie wychodził na pomieszczenie.
kominki Elblag Abramowicz,Elblag kominki, kominek i styl, kominki z smakiem , trendy kominkowe, madny kominek
Powyżej, przedstawiony jest kominek z tradycyjnej w wymiarze cegły szamotowej i w tradycyjnym kolorze szamotu.


Poniżej, wcześniejsza nasza praca kominka otwartego  w rozwiązaniu technicznym była trochę inna, bez rusztu i murowana z małych cegiełek  koloru białego, naturalnie z doprowadzeniem powietrza.

kominki Elbląg,Elblag kominki, ekskluzywne kominki, najlepsze kominki, ponadczasowe wzory kominków
kominek otwarty ,kominki Elbląg Abramowicz, kominek i nie tylko, moda kominkowa,kominkowe ABC

Inne palenisko otwarte cegła wymiar standard. Palenisko  w częściowej szacie  kamień i dąb


 Następne palenisko otwarte czeka na "przyodziewek"
kominki tradycyjne otwarte-Abramowicz

sklep kominkowy Elblag

Tym razem palenisko otwarte  z czerwonych cegieł szamotowych
Elbląg kominki-palenisko otwarte

kominki Elbląg,kominek otwarty, kominek tradycyjny,kominek z duszą


3 komentarze:

 1. witam
  jaki jest potrzebny przekrój przewodu kominowego dla kominka otwartego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Przewód kominowy do kominka otwartego to trochę skomplikowana sprawa-ponieważ od niego, to znaczy od przekroju kanału dymowego zależy wielkość otworu paleniska, a tym samym wielkość "lica" kominka-wygląd frontu.Można ująć to w ten sposób -im przekrój komina większy tym kominek ładniejszy, pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo ładnie taki kominek wygląda i ja muszę przyznać, że również taki chciałam mieć. Mimo wszystko w całym domu mam założone ogrzewanie podłogowe. Najbardziej jestem zadowolona z tego, że firma http://ewol-ogrzewanie.pl/ takie instalacje montuje bardzo profesjonalnie.

  OdpowiedzUsuń