Od czasów prehistorycznych płomień oznacza bezpieczeństwo, ciepło, światło.
Płomień łączy i przyciąga.
Dawniej , o kominek wszyscy w domostwie dbali jak o członka rodziny, upiększali go stawiając na drewnianą belkę różne ozdoby: zegary, figurki, świeczniki . Nad belką kominka często wisiało lustro lub obraz. Strojono go i zapewniano mu towarzystwo. Palono w nim dobrze wysuszonym drewnem, niezbyt smolistym, wrzucano w ogień garść pachnących ziół. Dla uzyskania silnego słodkiego zapachu, słynni z bogactwa warszawscy bankierzy palili w kominkach egzotycznym drewnem cynamonowym.
"Przez pamięć do tradycji miejmy dziś trochę serca dla kominka : niech nie dławi się , łykając wyłącznie odpadki i śmieci"..pamięć do tradycji i owszem , ale przede wszystkim nasza świadomość o zanieczyszczaniu środowiska. Palenie w kominku suchym drewnem to czysta przyjemność w każdej mierze. Dla nas jako użytkowników wrażenia wizualne - piękno "tańczącego ognia", przyjemne ciepło, miły trzask palącego drewna, przyjemny zapach. Dla środowiska "czyste płuca"
Zawsze motywem wiodącym, oznaczającym początek był ogień, światło i energia. Patrząc w żywy ogień człowiek ma spokojne myśli, głowę pełną twórczych pomysłów. Kominek jakby kolekcjonuje uczucia , potęguje natchnienie .Ogień może być inspiracją do wielu ludzi , dla różnych działań.
Tak jak wspomniałam tradycyjne paleniska przeżywają odrodzenie.
Przedstawiam kolejne nasze kominkowe dziecko- TRADYCYJNE OTWARTE PALENISKO , tym razem z wymiarowej cegły, co prawda jeszcze w powijakach bez szat zewnętrznych , samo zdrowo bijące "serce"- właśnie to serce jest najważniejsze.
Ważne jest zachowanie właściwych proporcji pomiędzy poszczególnymi wymiarami - /otwór komina, głębokość peniska, ustawienie tylnej ściany paleniska, przełamania, wielkość pomieszczenia, gabaryty lica kominka/. Od tego zależy czy w kominku będzie dobrze się paliło: czy ciepło z paleniska będzie maksymalnie ogrzewało wnętrze, czy uciekało kominem.Czy dym swobodnie będzie wpadał do komina, czy będzie wychodził na pomieszczenie.
Powyżej, przedstawiony jest kominek z tradycyjnej w wymiarze cegły szamotowej i w tradycyjnym kolorze szamotu.
Poniżej, wcześniejsza nasza praca kominka otwartego w rozwiązaniu technicznym była trochę inna, bez rusztu i murowana z małych cegiełek koloru białego, naturalnie z doprowadzeniem powietrza.
Inne palenisko otwarte cegła wymiar standard. Palenisko w częściowej szacie kamień i dąb
Następne palenisko otwarte czeka na "przyodziewek"
Tym razem palenisko otwarte z czerwonych cegieł szamotowych
witam
OdpowiedzUsuńjaki jest potrzebny przekrój przewodu kominowego dla kominka otwartego?
Witam.
UsuńPrzewód kominowy do kominka otwartego to trochę skomplikowana sprawa-ponieważ od niego, to znaczy od przekroju kanału dymowego zależy wielkość otworu paleniska, a tym samym wielkość "lica" kominka-wygląd frontu.Można ująć to w ten sposób -im przekrój komina większy tym kominek ładniejszy, pozdrawiam
Bardzo ładnie taki kominek wygląda i ja muszę przyznać, że również taki chciałam mieć. Mimo wszystko w całym domu mam założone ogrzewanie podłogowe. Najbardziej jestem zadowolona z tego, że firma http://ewol-ogrzewanie.pl/ takie instalacje montuje bardzo profesjonalnie.
OdpowiedzUsuń